wykonawcy

Buba Kuyateh, gambijski muzyk grający na korze - tradycyjnym zachodnioafrykańskim instrumencie. Urodził się w Gambii, na zachodnim wybrzeżu Afryki. Należy do znanej rodziny Jali , czyli muzyków zajmujących się szerzeniem tradycji oraz przekazywaniem historii z pokolenia na pokolenie.
Jego ojczystym językiem jest  Mandinka, znamienny dla regionu Senegambii, nie posiadającay jednak formy pisemnej. Dlatego też szczególne znaczenie dla rozpowszechniania wiedzy tradycyjnej i historycznej ma tam przekaz ustny. Najbardziej typową formą tego przekazu są pieśni tradycyjne wykonywane przez rodziny jali - muzyków specjalizujących się w pielęgnowaniu rodzimej kultury i obyczajów.

Czytaj więcej: Buba Kuyateh (Gambia)

Zespół STAR GUARD MUFFIN powstał w Brzegu, w maju 2008roku. Od samego początku kapela dużo koncertuje, bierze udział w wielu festiwalach, na których sięga po liczne nagrody. Warto wymienić pierwsze miejsce na "Rock Reggae Festiwal" w Brzeszczach (sierpień 2008), wyróżnienie na "Muzycznej Jesieni" w Grodkowie (listopad 2008), Grand Prix na "Famie" w Świnoujściu czy zwycięstwo na "II Dniach Młodzieży" w Dobrym Mieście (sierpień 2009). W czerwcu 2010 roku grupa została wyróżniona na festiwalu "ZMRock" w Nidzicy, a w tym samym roku zdobyła nagrodę specjalną podczas imprezy "Reggae na Piaskach" w Ostrowie Wielkopolskim.

 

Bez wątpienia medialny rozgłos SGM zawdzięcza swojemu frontmanowi –Kamilowi Bednarkowi, który zdobył II miejsce w III edycji programu "Mam talent!" w TVN. To spektakularne wydarzenie spowodowało, iż debiutancki album zespołu, zatytułowany "Szanuj", który został wydany w listopadzie 2010 roku przez wrocławską firmę Lou & Rocked Boys stał się prawdziwym bestsellerem. W grudniu osiągnął status Złotej Płyty, a w styczniu 2011 podwójnej Platyny. Łącznie nakład przekroczył już 75.000 egzemplarzy.

Czytaj więcej: Kamil Bednarek

Zespół Foliba to grupa odnajdująca korzenie w transowym brzmieniu Afrykańskiej muzyki perkusyjnej. Wielobarwne struktury rytmiczne powoływane są do życia jako wibracja powietrza i ciała. Energetyczne rytmy i zywiołowy taniec w klimacie podzwrotnikowym.
Niecodzienne w naszych szerokościach geograficznych instrumentarium obejmuje m.in. : djembe (dżembe), dundun'y, balafon, shekere. Te, z pozoru proste instrumenty urzekają bogactwem możliwości i pięknym, naturalnym brzmieniem.
Zespół koncertuje już kilka lat i ma w swoim bagażu niemało doświadczeń. Fascynacja afrykańską muzyką i tańcem prowadzi co poniektórych jego członków aż do źródeł na Czarnym Lądzie. Bywa też, że Afryka odwiedza Folibę, która gości czasami na swoim pokładzie znakomitych muzyków z Burkina Faso, Gwinei i Gambi.
Podróż trwa!.
Uwaga! Foliba podnosi temperaturę otoczenia o średnio 15'C!

Czytaj więcej: Foliba

Powstał w marcu 1983 roku w Warszawie, założony przez Piotra Strojnowskiego (voc, g.), Dariusza Gierszewskiego (dr; Kult), Andrzeja Zeńczewskiego (g, voc, ur. 28 IX 1963) i Artura Miłoszewskiego (bg; ur. 3 XII 1960). Wkrótce powiększył się o Waldemara Deskę (kbds), Andrzeja Krzywego (g, perc; ur. 5 III 1964) i Jarosława Woszczynę (alt sax; T. Love). W tym składzie grupa nagrała piosenki na pierwszy singiel "Do plastica" / "Przed nami wielka przestrzeń", wydany w połowie roku 1984. Piosenki te śpiewali i autor tekstów Strojnowski ("Do plastica"), i Zeńczewski ("Przed nami wielka przestrzeń"). W tym czasie Daab był gościem festiwalu w Jarocinie (począwszy od roku 1984 występował tam niemal rokrocznie), Rock Areny w Poznaniu, Reggae Nad Wartą w Gorzowie, Muzycznego Campingu w Brodnicy, Róbrege w Warszawie, Rockowiska w Łodzi, FAMY w Świnoujściu, Rock Opola - zwykle potrafiąc ukoić publiczność swą słodką, pulsującą karaibskimi rytmami muzyką.

Czytaj więcej: DAAB

Razem są niezwykle zgranym duetem, ale również każdy z nich z osobna udowadnia swoją klasę. Śląsk atakuje reggae, dancehall i hip-hopem - “Nie przypuszczam, ja wiem – dobrze będzie!”

Czytaj więcej: Bob One i Bas Tajpan

Legendarny Bakshish celebrując swoje 30-lecie promuje swój najnowszy album "4 I-ver" , którego premiera miała miejsce w listopadzie  2012 r.

 

Jeden z pierwszych i najważniejszych polskich zespołów reggae powstały w Kluczborku w 1982 roku, którego znaczenie dla polskiej sceny reggae jest niepodważalne.

Na początku młodzieńcza energia i bunt eksponowały się poprzez punk rock. Muzyczne poszukiwania rozpoczęte od ska i rock-steady po kilku miesiącach przyjęły formę reggae. Pierwszy rok działalności oprócz koncertów w całym kraju przyniósł pierwsze sukcesy - awans do finału i pierwszej dziesiątki w konkursie "Kto najlepszy w tym Rocku?" organizowanym pod egidą Programu 3 Polskiego Radia. W 1983 roku grupa znalazła się w pierwszej dziesiątce konkursu festiwalu w Jarocinie. Rok później wystąpili na tym pamiętnym festiwalu już w charakterze gwiazdy. Gorące lato 1984 przyniosło występy na najważniejszych festiwalach tamtych czasów takich jak "Fama" "Reggae Camping" czy "Reggae Nad Wartą".

Czytaj więcej: Bakshish

Freakin Rudeboys to młody zespół założony w październiku 2011 roku w Ełku, w składzie występuje ośmiu niezwykle energicznych chłopaków, którzy będąc
na scenie poruszają tłumy i pozostawiają po sobie niezapomniane wrażenia. Bogate instrumentarium pozwala im na łączenie różnych ciekawych brzmień. Grupa posiada na swoim koncie kilka sukcesów, takich jak:
- I miejsce w Ełckim Przeglądzie Kapel Amatorskich EPKA 2011,
- I miejsce w przeglądzie kapel studenckich Barabany 2012 w Białymstoku,
- udział w finałowym konkursie Młodych Polskich Zespołów Reggae podczas XII-stej edycji Ostróda Reggae Festival 2012, gdzie otrzymali najwięcej głosów od wspaniałej publiczności.
- I miejsce w III ogólnopolskim przeglądzie reggae Ełk Sound System 2012 w Ełku.
- Zespół otrzymał również nominację do tytułu „Polskiej Nadziei Reggae 2012” w plebiscycie najlepszego czasopisma branżowego Free Colours!
- Oraz koncerty na jednej scenie m.in. z Jamal, Kamil Bednarek, Strachy na Lachy, Junior Stress, EastWest Rockers, Raggafaya, Dubska, Natural Mystic Akustycznie, O.S.T.R/Tabasko i Make Progress.

Czytaj więcej: Freakin Rudeboys

TaLLib urodził się w 1986 roku w Lublinie. Muzykę wyniósł z rodzinnego domu. W 2003 roku TaLLib poznał Devoted Mc – artystę z Martyniki (Karaiby). Od tamtego czasu zaczął wdrażać się w muzykę Reggae i w jamajską kulturę. Razem z „Devoted & Rudd Sound” lubelski wokalista zagrał ponad 30 koncertów.
TaLLib – występując jako solista towarzyszy mu jego młodszy brat Sztoss – Tallib zagrał ponad 100 koncertów w całej Polsce. Twórczość lubelskiego artysty docenili już internauci – utwory zamieszczone w serwisie YouTube zanotowały ponad 3,0 miliona wyświetleń.

Czytaj więcej: TaLLib

Jeden z najciekawszych młodych zespołów reggae na krajowej scenie. Trójmiejski zespół Root Wise to energetyczna dawka rootsowych brzmień, pochłonięta dubowym pulsem, połączona z silnym i zapamiętywalnym głosem wokalistki. Razem tworzy to niesamowitą mieszankę dzwięków, którą można określić jako roots'n'dub. Muzyka Root Wise potrafi wciągnąć odbiorcę w swoją magiczną atmosferę. Ten młody zespół pojawi się w tym roku na kilku dużych polskich festiwalach, m.in. Ostróda Reggae Festival, Najcieplejsze Miejsce na Ziemi, Stolica Reggae i oczywiście Reggae nad Wartą.

 

Serwis może wykorzystywać pliki cookies, które umożliwiają korzystanie z jego zasobów. Więcej w Polityce prywatności.